O mně


Dobrý den, jmenuji se Jan Flégl.

Narodil jsem se jednoho krásného podzimního dne roku 1979 nedaleko lesa Řáholce v malebné oblasti Podkrkonoší.

Do vínku mi sudičky nadělily velkou citlivost, což je velkým darem, ale někdy i opakem. Díky tomu dokážu vnímat lidi, věci, situace i místa jinak, než lidé s běžnou citlivostí. Dlouhé roky jsem svou citlivost nechápal a byla pro mě spíše přítěží v životě. Přijetí tohoto "daru" přišlo až v dospělosti. 

Od dětství mám velkou vášeň pro zvuky. Už ve školce mě fascinovaly zvuky rozličných hudebních nástrojů - bubínky, tamburíny, dřívka, xylofony … Neustále jsem si broukal a vydával nějaké zvuky. Tehdy jsem nechápal proč. Až o mnoho a mnoho let později mi došlo, že tímto mým broukáním jsem si vlastně ladil své vibrace, že zvuk mi pomáhal se zklidnit a naladit se na svůj vnitřní svět.

Když jsem přešel ze školky na základní školu, kde jsme se učili noty, nikdy mi to nešlo. Můj zájem o zvuky a dětskou bezstarostnost trochu překryl dril školních povinností. Noty jsem se nikdy nenaučil, ale přesto jsem nepřestal být fascinován zvukem klavíru nebo akordeonu, na které jsem se jako dítě chtěl naučit hrát. Kdo ví, zda to bylo dobře či špatně, že jsem se nikdy nezačal věnovat notám a hře na tyto nástroje. Třeba by má cesta vedla jinudy.

Někdy okolo patnáctého roku mého života jsem se začal zajímat o meditaci a relaxační hudbu z východu. Tehdy pro mě nebylo ještě moc dostupné studovat meditaci. Neměl jsem kolem sebe nikoho, kdo by se o ni zajímal. Pamatuji, jak jsem si začal chodit kupovat tehdy první kazety s nahrávkami Tai Chi do malého krámku s knihami na rohu křižovatky. Je tam dokonce dodnes. Postupně mě začaly oslovovat více a více tóny indických sitárů, japonských fléten, arménského duduku, tibetských mís a dalších přirozeně znějících hudebních nástrojů.

Možná i díky tomu všemu si mě ve třiceti letech opět našly tibetské mísy. Při návštěvě léčitelky Ireny v Praze jsem vzal do ruky misku, kterou tam nechal na prodej její kamarád a zkusil ji rozeznít. Pamatuji si dodnes, jak mé srdéčko poskočilo, oči vylétly snad až na vrch hlavy z úžasu toho zvuku a ve mně zaznělo … "ty chci zase mít!". Jsem si jistý, že v řadě životů, kterými jsem tady na Zemi prošel, jsem již se zvukem tibetských mís kdysi pracoval.

Záměr se plnil velmi rychle, protože za nedlouho po semináři v Praze si mě našla moje první tibetská mísa s krásným gravírováním a vyrytými posvátnými slabikami ÓM, Á, HÚM. Netrvalo dlouho a k první míse začaly přibývat další, ale také paličky, zvonky a další nástroje.Na jednom festivalu v Brně jsem shlédl ukázku terapie s tibetskými mísami v podání Jany Misky Remerové a naprosto mě to uchvátilo. Myslím, že paní Jana tehdy předváděla na přítomném modelovi vycinkání meridiánů tibetskou mísou. Začal jsem poté intuitivně sám zkoušet terapie s mísami na přátelích, kteří z toho byli nadšení. 

Probudila se ve mně velká touha pomáhat. A tak jsem začal být připravován sebezkušenostním výcvikem, aniž jsem to tušil. Mrzelo mě, že mě okolnosti nechtějí pustit k tomu, abych mohl pomáhat. Čas plynul, stále jsem se učil a dělal jsem cukrařinu, kterou jsem se vyučil a už od dětství miloval. Až nedávno jsem dokázal poděkovat za ty roky přípravy, protože bylo potřeba nejprve mnohé pochopit a prožít. 

Čím víc jsem na své cestě učení poznával a objevoval, tím jsem měl větší pocit, že toho ještě spoustu neumím a neměl jsem odvahu k tomu, abych představit terapii zvukem v mém podání širšímu okolí. Stalo se tak až na podzim roku 2021 díky popostrčení od kamarádky a terapeutky Jitky, kdy mi po jedné terapii říká … "a začneš dělat terapie mísami pro lidi". Vypsal jsme první termín terapií v Táboře a pro Zvuková lázeň – terapie tibetskými mísami – to byl pomyslný "výstřel při startu". S koncem téhož roku jsem skončil jako cukrář v nedaleké cukrárně a cítil jsem, že se už k cukrařině nechci vracet. Na počátku roku 2022 během měsíce vznikly internetové stránky, na kterých teď čtete tento příběh. Postupně procházely vývojem a pečlivými úpravami. 

Díky úžasným fotografiím od srdečné a skvělé Míši Krafkové - https://www.michaelakrafkova.cz/ se stránky posunuly o několik stupňů výš. Míši, moc za vše děkuji.Zvuková lázeň - terapie tibetskými mísami - není něco co bych vymyslel, terapie zvukem je známá a praktikovaná již tisíce let. Zvuková lázeň v této konkrétní podobě se mi odkryla během let praxe. Já jsem jen  zprostředkovatelem a snažím se ji předávat v co nejčistší podobě Vám, abyste i Vy mohli zažít tu krásu bezčasého plynutí v hlubinách bytí tady a teď sami v sobě.


Těším se na souzněnou s Vámi, Honza.


Tipy na knihy


Zuna Vesan Kozánková - Meridiány - dráhy života

Alberto Villoldo - Šaman, mudrc, léčitel

Masaru Emoto - Zázračná voda

Elisabeth Haichová - Jóga a sex

Šrí Ramana Maharši - Maharšiho evangelium

H. W. L. Púndža - Srdce, které tančí

Jeho svatost Dalajlama XIV. - Rady jak umírat, a žít lepší život

Vlasta Marek - Tajné dějiny hudby

Sogjal Rinpočche - Tibetská kniha o životě a smrti

Tipy na zajímavá videa


Vlasta Marek - youtube.com

Dalibor Neuwirt - youtube.com

Odkazy


www.michaelakrafkova.cz

- úžasně šikovná fotografka  

www.destne-sloupy.cz

- deštné sloupy špičkové kvality

www.tibetvbrne.cz

- tibetské mísy, zvonky, dordže atd. 

https://www.kraniosakralni-terapie.com/

- kraniosakrální terapie, květové esence

www.andreastupkova.wixsite.com/poradenství

Spirála Harmonie - poradenství - osobní rozvoj, učení, průvodcovství, výklad karet

www.koncovka-gondovka.cz

- píšťaly koncovky

www.zpevticha.cz

-rámové (šamanské) bubny, píšťalky atd. 

www.lecive-nastroje.cz

- zvonkohry Koshi a Zaphir, chřestidla atd. 

www.fler.cz

- "jacurutu" - didgeridoo

www.spolum.eu

- Happy Drum (bubínek štěstí)

www.vykurovadla-rymer.cz

- vykuřovadla, vonné tyčky atd. 

www.nirmala.cz

- Sahadža jóga